جایگاه رسانه در قدرت هوشمند

توسعه پایدار مبتنی بر جهانی‌سازی، ارتباطات مبتنی بر رسانه‌های فراگیر در قرن بیست و یکم سبب دگردیسی در نحوه تعامل حاکمان برای اعمال قدرت در قبال افکارعمومی ‌شده است. قدرت همان توانایی تاثیرگذاری بر رفتار دیگران به‌منظور کسب نتیجه دلخواه است. نخستین گزینه‌یی که در این زمینه به ذهن بسیاری زورمداران می‌رسد، بهره‌گیری از اجبار است.

 

به گزارش سرویس نگاهی به وبلاگ‌های خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،  آمده است: تغییر در رفتار دیگران از طریق اجبار، تهدید و حتی تطمیع در این چارچوب قابل ارزیابی است که قدرت سخت نامیده می‌شود. استفاده از این ابراز چنانچه با زمینه‌سازی مناسب صورت نگیرد، به تنفر افکار عمومی‌از اعمال کننده قدرت منجر می‌شود.

 

این همان مسیری بود که نومحافظه‌کاران جنگ طلب، طی هشت سال گذشته در پیش گرفتند. پرتاب لنگه کفش به بوش، دستاورد این شیوه در عراق و خاورمیانه برای ایالات متحده آمریکا بود، گر چه حتی دیکتاتوری همانند صدام را سرنگون کردند.

 

شیوه دوم تاثیرگذاری بر افکار عمومی‌ که به قدرت نرم شهرت یافته است، توانایی شکل دهی و جذب جامعه هدف بدون بهره‌گیری از اجبار است.

 

ایجاد احساس همراهی در مردم نسبت به منافع و ارزش‌های مشترک به ویژه در زمینه‌های قومی‌، نژادی، ملی و مذهبی در زمره مهم‌ترین عناصر برای اعمال قدرت نرم تلقی می‌شود.

 

چالشی که در این حوزه ممکن است روی دهد، هویدا شدن شکاف میان واقعیت با انگاره ذهنی مخاطب است. افکار عمومی‌ در این صورت احساس فریب خوردگی می‌کند که به مشروعیت‌زدایی اعمال کننده قدرت نرم منجر خواهد شد.

 

گردش روان‌تر اطلاعات، افزایش نقش افکار عمومی ‌در ساختار قدرت و درهم تنیدگی جوامع بشری موجب شده است تا حاکمان برای کاستن از هزینه‌ها به شیوه‌های عقلانی‌تر و حرفه‌یی‌تر روی آورند.

 

استفاده توامان قدرت نرم و سخت برای تاثیرگذاری روی افکار عمومی‌ را قدرت هوشمند می‌گویند. توانایی برای مسیریابی مبتنی بر آینده پژوهی، انعطاف‌پذیری مبتنی بر مقدورات و نیازها و ترکیب مناسب پارامترهای قدرت از عوامل پیشبرد قدرت هوشمند است.

 

فکرانباره‌های آمریکایی به کاخ سفید توصیه کرده‌اند که از این پس استفاده از قدرت هوشمند را در دستور کار قرار دهد. رسانه‌های فراگیر بی‌تردید نقش کانونی در اجرای قدرت هوشمند را ایفا می‌کنند، اما فراموش نشود که نداشتن مهارت کافی در این زمینه ممکن است در وهله نخست موجب به مسلخ رفتن رسانه شود.

 

ترکیب مناسب قدرت سخت و نرم همانند نقطه تعادل دوچرخه است که نمی‌توان در قالب یک عدد در اختیار دوچرخه سوار تازه کار قرار داد، بلکه در گذر زمان برای او مشخص می‌شود.

 

 

/ 7 نظر / 25 بازدید
سحر

تنها مانده ام آيا ؟ نه .... بخوان حروف قلبم را ،ببين، بفهم، ببخش . باران مي آيد . در انتهاي كوچه نشسته ام و نگاه خسته ام آرزوي عبورت را گره زده است بر وسعت بي منتهاي انتظار آيا كوچه بن بستم طنين گام هاي مهربانت را خواهد شنيد ؟ سلام صبح بخير مهربونم......با مطلبي جديد آپيدم راستي وقتي به كلبه كوجولوم اومدي به لينكاي بالاي صفحه هم يه نگاهي بنداز....بازم براي حضور گرم و هميشگي ات ممنون روزت دل انگيز

مهـــــــــران

سلام دوست من وبلاگت رو خوندم و منو مجاب کرد که دوباره حتما بیام و استفاده کنم. اگر بروز کردی تونستی بهم خبر بده. راستی منم با یه مطلب شخصیت شناسی بروز شدم و تن این کهنه درخت آماده میزبانی از شما و نظرای گل شماست

رندانه

سلام. اخر سال است و سفره ی درد دل ژهن شده بیا و حرفی بزن علی یارت[گل]