هر آنچه که ما آن را باور داشته باشیم، به حقیقت می‏پیوندد

باورها و اعتقادات انسان قابل تغییرند؛

 اگرچه تغییر دادن باورها کار ساده‌ای نیست اما انجام‌پذیر است.

 باورها و اعتقادات ما مشخص‏کننده میزان بهره‏مندی‏مان از توانایی‏ها هستند.

اگر حیوانی را در آب بیندازید بالاخره راه خود را پیدا می‏کند و خودش را نجات می‏دهد ولی اگر یک انسان را که شنا بلد نیست در استخری بیندازید چه اتفاقی برای او می‏افتد؟ پاسخ می‏دهید که غرق می‏شود. چرا چنین است؟ چرا یک حیوان می‏تواند خودش را نجات دهد ولی یک انسان غرق می‏شود؟ چون انسان بر این باور است که غرق خواهد شد ولی آن حیوان هیچ‏گونه باوری ندارد و بنابر غریزه خود شنا می‏کند.

 

شاید عجیب باشد ولی هرگاه ما به وقوع چیزی اعتقاد داشته باشیم، آن مساله اتفاق می‏افتد. باورهای ما، انتخاب‏هایمان را مشخص کرده و جهانی را که در آن زندگی می‏کنیم شکل می‏دهد.

هر آنچه که ما آن را باور داشته باشیم، به حقیقت می‏پیوندد زیرا ما انسان‏ها براساس اعتقادات و باورهایمان عمل می‏کنیم. این خود ما هستیم که ارزش‏های خودمان را مشخص می‏کنیم و چارچوب‏های زندگی‏مان را تعریف می‏کنیم.

دانش ما نیز از باورها و اعتقاداتمان نشأت گرفته است؛ ما از طریق فیلتری که براساس باورها و اعتقاداتمان استوار است، در جهان می‌آموزیم و یاد می‏گیریم. اکثر ما هرگاه چیزی با اعتقاداتمان سازگار باشد، آن را راحت‏تر می‏پذیریم و بر اساس آن عمل می‏کنیم و واقعیت‏ها و حقایق جدید را که بر اساس اعتقاداتمان نبوده و باورهایمان را زیر سؤال می‏برند، رد می‏کنیم.

شاید هیچ نیرویی قدرتمندتر از نیروی ایمان و اعتقاد شخص وجود نداشته باشد. این نیرو هم خلاق است و هم ویران‏کننده.

باورها و اعتقادات ما مشخص‏کننده میزان بهره‏مندی‏مان از توانایی‏ها هستند. مثلاً چقدر باور دارید که دارای ذهن خلاق هستید؟ کدام استعدادها را در خود باور ندارید؟ آیا بر این باورید که زندگی پر از مشکلات مختلف است و شما قادر به حل آنها نیستید؟ اعتقاد و باور شما در مورد انسان و زندگی ظاهری چیست؟ آیا به توانایی‏های باطنی اعتقاد دارید؟

و زندگی برای تو همانی است که آن را می بینی. پس اگر نگاه تو دگرگون شود و چشم تو دیگر گونی بیند زندگی تو دگر گون خواهد شد...

 

 خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،

/ 0 نظر / 8 بازدید