متن کامل مجادله طیب اردوغان با شیمون پرز

 در گذر قاب چشم از وبلاگستانها مطالبی مرور می کردم بارها و چندینها مباحثه تاریخی انتفاضه طیب را می دیدم و به روح عدالت درود می فرستادم بعد مطلبی را متفاوت شاید و یا بهتر بگویم مفصلتر در وبلاگی یافتم و دیگر قلم توان فشار برانگشتانم نیاورد و از این مطلب بزرگوار استفاده کردم بر حسب دین به روحیه شجاعت و ریسک این سیاستمدار ترک که در آستانه پیوستن کشورش به اتحادیه ها و بازارها و سازمانهای تجارتی اینچنین انسانیت را به رخ عربهای ...می کشد امید اینکه در درج مطالب با ذکر منابع امی...باشیم

در حاشیه اجلاس داووس، نشستی با حضور رجب طیب اردوغان، شیمون پرز، بان کی مون و عمرو موسی، با موضوع غزه برگزار شد.

 

در این نشست، نخست وزیر ترکیه 12 دقیقه پیرامون آن چه در غزه گذشت و تحرکات سیاسی ترکیه برای توقف جنگ و کارشکنی های رژیم صهیونیستی در این مسیر صحبت کرد. سخنان او با آرامش و همراه با رعایت آداب بود.


پس از وی، شیمون پرز در مقام پاسخگویی به سخنان اردوغان، 25 دقیقه با صدایی بلند و حرکات فیزیکی خشم آلود و آکنده از تکبری آشکار، خطاب به نخست وزیر ترکیه سخن گفت و از عملکرد ارتش صهیونیستی در غزه شدیدا دفاع کرده و سیاست های ترکیه را در قبال این جنایت ضد بشری تخطئه کرد.

 

با پایان یافتن سخنان «پرز»، اردوغان، نخست وزیر ترکیه که در تمام مدت سخنرانی او مشغول نت برداری بود با اصرار از مدیر نشست خواست که به او وقت صحبت بدهد. وی در بخش دوم سخنان خود گفت:

 

جناب پرز! شما از من مسن‌تر هستی، صدایت هم خیلی بالا می‌رود. معتقدم که این طور بالا رفتن صدای شما ریشه در یک احساس روانی گناه دارد اما مطمئن باش که صدای من این طور بالا نخواهد رفت.

 

پای کشتار که وسط بیاید، شما خوب بلدید بکشید. من خوب می‌دانم که شما در سواحل، چطور بچه‌ها را هدف می‌گیرید و می‌کشید. در سرزمین شما دو نخست وزیر پیشین بودند که حرف‌هایی دارند که برای من مهم است. شما نخست وزیرانی داشتید که می‌گفتند: «وقتی بر روی تانک وارد سرزمین‌های فلسطین می‌شوند، در خود احساس لذت می‌کنم». شما با من با ارقام صحبت کردید، من هم حاضرم نام این افراد را ببرم، شاید در میان شما کسی کنجکاو باشد که بداند. من کسانی را هم که برای چنین ظلمی کف می‌زنند تقبیح می‌کنم، زیرا فکر می‌کنم تشویق این قاتلین کودکان و این قاتلین انسان‌ها، خود نوعی جنایت علیه بشریت است. توجه کنید. در اینجا نمی‌توانیم از یک حقیقت صرف نظر کنیم. من در یادداشت‌هایم [از سخنان شیمون پرز] خیلی نکته برداری کردم اما در اینجا فرصت پاسخگویی به همه آن موارد را ندارم در اینجا من فقط دو مطلب را به شما عرض خواهم کرد.

 

(در این هنگام مدیر نشست با عبارات و حرکات دست سعی می‌کند مانع از سخنان اردوغان شود) اردوغان دو بار دست مجری را پس زده و می‌گوید: «اجازه بدهید و صحبتم را قطع نکنید»:

 

اول این که: در [ده فرمان] تورات در بند ششم آمده است که: «نباید دست به قتل بزنید» اما در اینجا [فلسطین] کشتار می‌شود.

 

اما دوم: توجه کنید که این هم خیلی شنیدنی است «گیلعاد آتزمون» می‌گوید: «بربریت و توحش اسرائیل، بسیار فراتر از هرگونه ظلمی است»، در کنار این مطلب، «آوی شالوم» پرفسور «روابط بین‌الملل» از دانشگاه آکسفورد که در روزنامه انگلیسی «گاردین» این را گفته است: «اسرائیل به یک دولت راهزن تبدیل شده است»

 

(در تمام مدت ایراد نکته دوم، مدیر جلسه با حرکات مستقیم فیزیکی و حتی زدن دست روی شانه اردوغان، سعی در پایان دادن به سخنان او دارد. در این مرحله «اردوغان» از فرط غضب برافروخته شده و بدون اینکه حتی به مدیر جلسه نگاه کند، دست او را پس زده و این گونه به سخنان خود پایان داد:

 

از تو هم خیلی متشکرم!! از تو هم بسیار متشکرم!! برای من از این لحظه به بعد، «داووس» پایان یافته است. دیگر در اجلاس «داووس» حضور نخواهم یافت. شما اجازه صحبت نمی‌دهید. (اردوغان با دست به «پرز» اشاره کرده) 25 دقیقه صحبت کرد، (و با دست به خود اشاره می‌کند) 12 دقیقه صحبت کرد. این قابل قبول نیست.

 

(اردوغان با برداشتن یادداشت خود، بدون اینکه به پرز و بان کی مون نگاه کند از جای خود برخاست و جلسه را ترک کرد. در میان مسیر (عمر موسی) دبیر کل اتحادیه عرب، برخاسته و با او به حالت تحسین برانگیزی مصافحه نمود.

 

اردوغان به هنگام ورود به فرودگاه استانبول مورد استقبال گرم و پرشور بیش از 5000 نفر قرار گرفت که پرچم‌های ترکیه و فلسطین در دست داشتند. این افراد در بیرون از فرودگاه، پارچه‌هایی در دست داشتند که نوشته‌های آنها از تشویق و تحسین اقدام وی در دفاع از فلسطینیان حکایت داشت. بر روی یکی از این پارچه‌ها نوشته شده بود: "فاتح داووس".

 

شبکه خبری سی.ان.ان آمریکا گزارش داد که اتوبوس‌های بیشتری برای انتقال کسانی که می‌خواهند از اردوغان استقبال کنند آماده شده بودند.

 

نخست وزیر ترکیه در اظهارنظری کوتاه در فرودگاه عنوان داشت که به وی توهین شده است.

 

وی اضافه کرد که پرز پیش از ترک داووس با وی تماس گرفته و ابراز تاسف کرده است. اردوغان گفت: وظیفه من حمایت از غرور مردم ترکیه است.

نویسنده :حسن بیدار. 
درورد بر آزاد اندیشان وآزادگان جهان ....در پناه حق -ارومیه
/ 7 نظر / 8 بازدید
آمادور

سلام و ممنون از دیدار.کوشا باشید!

افشار نوحی

وبلاگ خوبی داریدموفق باشیددراولین فرصت لینک میکنم [گل]

شیرین

سلام خوشحال میشم به وبلاگ من هم سر بزنید. نظر یادتون نره[گل]

سهیل نجفی

سلام ممنون که به وبلاگ من سر می زنی و نظر می دی تو هم وبلاگ خوبی داری موفق باشی

حسن بیدار

سلام دوست عزيز متشكرم از لطفت از ديدارت ممنون باز به من سر بزن خوشحال ميشم. فعلا بدرود

سعید

سلام از این که سر زدی ممنونم وبلاگ خوبی داری امیدوارم در حمایت از حق و مظلومان، موفق باشی

روابط عمومی مسابقه وبلاگ نویسی 1430

با سلام با توجه به اینکه وبلاگ شما، وبلاگی با محتوا مذهبی است از شما دعوت می شود در مسابقه وبلاگ نویسی 1430 شرکت نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه موضوعات مسابقه و شرایط شرکت به سایت مسابقه www.1430.ir مراجعه نمایید. امیدواریم شما از برندگان نهایی این مسابقه باشید. "اربعین حسینی، سیره رضوی، انقلاب اسلامی، غزه"