انتشار خبر بدون ذكر منبع، فريب دادن مخاطب و دغل‌بازي است

انتشار خبر بدون ذكر منبع و هم‌چنين باز انتشار اخبار اختصاصي ديگران بدون اضافه كردن مطالب جديد، علاوه بر آنكه به تكراري شدن اخبار در رسانه‌ها منجر مي‌شود، نوعي كلك زدن به مخاطب نيز هست كه در نهايت بي‌اعتمادي او را باعث خواهد شد.

حسين قندي ـ مدرس روزنامه‌نگاري - در گفت‌وگو با خبرنگار رسانه خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين مطلب و با تاكيد بر اين كه متاسفانه كپي‌برداري رسانه‌ها از اخبار يكديگر، هم در روزنامه‌ها و هم در خبرگزاري‌هاي كشور وجود دارد، اظهار كرد: ظهور رايانه و اينترنت به‌جاي آنكه به راحت‌تر شدن كارها در خبررساني كمك كند، مشكل كپي‌برداري از اخبار و به بيان ديگر انتشار آن‌ها بدون ذكر منبع را باعث شده است.

وي افزود: آموزش نديدن خبرنگاران و روزنامه‌نگاران امروز كشور باعث شده است آن‌ها به دليل نداشتن اطلاعات كافي، به سمت كپي‌برداري از اخبار، گرايش‌ بيش‌تري پيدا كنند كه اين موضوع به ايجاد نوعي دغل‌بازي در رسانه‌ها منجر شده است.

 

او با اشاره به حضور افرادي بدون داشتن تجربه عملي روزنامه‌نگاري و خبرنگاري به‌عنوان استاد در دانشگاه‌هاي كشور در حوزه ارتباطات، اضافه كرد: خبرنگاران تربيت‌يافته در دانشگاه‌هاي كشور، به‌دليل آشنايي تنها با موارد تئوري و نداشتن تجربه كافي، ترجيح مي‌دهند به‌جاي حضور در نشست‌هاي خبري، اخبار آن‌ها را از سايت‌ها و خبرگزاري‌هاي مختلف برداشته و در رسانه خود منتشر كنند.

اين روزنامه‌نگار پيشكسوت اين نحوه عملكرد در رسانه‌ها را فريب و دغل‌بازي عنوان و خاطرنشان كرد: با وضع قوانيني مانند ممنوع كار شدن خبرنگار يا رسانه منتشر كننده اخبار بدون منبع، مي‌توان از انتشار اخبار كپي شده بويژه درباره خبرهاي اختصاصي جلوگيري كرد.

باشد که صداقت گفتاری ورفتاری نه در خبر بلکه در تمامی روح ....در کشورمان حاکم شود  چون تنها حلقه گمشده توسعه کشور در آن نهفته است....-ارومیه

/ 0 نظر / 20 بازدید